KAÇKARLARA SEVDALI ÇOCUKLAR

Çamlıhemşin Rize
29 Temmuz 2018 – 4 Ağustos 2018
3-12 YAŞ
Bu kampın süresi dolmuştur.
Bu kamp için kontenjanımız dolmuştur..
KAÇKARLARA SEVDALI ÇOCUKLAR KAÇKARLARA SEVDALI ÇOCUKLAR

ÇOCUK VE KARADENİZ

 

Siz çocuklarınıza SEVDA nedir anlatabildiniz mi? İşte tam bu yüzden çocuklarınızı  Kaçkarlar’ın serin nefesiyle bir kez de olsa tanıştırmak gerekli…

Ne zaman ki bir çocuk, dağları, dereleri, ormanları, yaylaları, şelaleleri, hayvanları bir arada görürse o zaman o çocuk tam anlamıyla hayatın gerçeklerine tanık olmuş olur.

Kaçkarlar’da nefes alarak; yaşamın, hayatta olmanın ve en önemlisi de birey olmanın ne demek olduğunu çocuğunuzla beraber belki de en gerçek hali ile siz de öğrenebileceksiniz.

Biliyoruz ki hepimizin aklında olan ama sürekli ertelediğimiz bir sürü görmek istediğimiz yerler var. Aklınıza düşeni ertelemeyin, gelin hep beraber sadece Kaçkarlar’a değil en önemlisini de doğaya ve hayata sevdalı çocuklar yetiştirelim.

BİZİ KİM GEZDİRECEK ?

Muco TÜRKYILMAZ Muco TÜRKYILMAZ
Muco TÜRKYILMAZ

Gezimizin Rehberi MUCO TÜRKYILMAZ. Kaçkar dağlarının eteklerinde yaşayan Hemşinli bir köyün çocuğu…  1974 doğumlu Muco Rehber babasının yıllarca Avrupa’da çalışıp biriktirdiği parasıyla satın alıp onardığı Kaçkarlar Çat Vadisi’ndeki TOŞİ pansiyonda 16 yaşından bu yana rehberlik yapmakta ayrıca ailesi ile birlikte bu pansiyonu işletmektedir. Muco Rehber der ki;

Bu zamana kadar binlerce doğasever dostumuz oldu bu vadide. Yaylaları, zirveleri, buzul gölleri keşfettik, şelalelerde yüzdük. Tulum eşliğinde horon oynadık, soba başında muhlama pişirdik. Siz de gelin katılın… Katılın ki sayımız artsın. Sayımız artsın ki doğa çocuklarımıza kalabilsin!!

NEREDE KONAKLAYACAĞIZ ?

YEMEK

TOŞİ Pansiyon’un ortaklarından Hemşin’li Bennur ablamızın birbirinden lezzetli yöresel yemeklerini açık büfe sabah kahvaltısı ve akşam yemeği olarak yiyoruz. Öğlenleri yürüyüş ve piknik halinde olacağımız için size ve çocuklarınıza temin ettiğimiz ekmeklerinizle dilediğiniz sandviçlerinizi yaparak yanınıza yolluk olarak alabileceksiniz. Bunun haricinde gezerken beğendiğimiz ve yemek yemek istediğimiz yerde de dilerseniz değişik lezzetleri kendi bütçenizle kucaklayabiliriz…

 

ÇOCUKLARIMIZ İÇİN ETKİNLİKLERİMİZ

Eski KDRK Başkanı Asım Haberal ile kaya inişi (hem yetişkin hem çocuklarımız için) Oryantiring (hedef ve yön bulma çalışması), balık tutma, poğaça yapma, Kaçkar Yaylaları’nda yürüyüş yapma, uçurtma uçurma… Ayrıca çocuklarımız serbest zamanlarında Stabilo tarafından verilecek hediyeleri ile yaratıcılıklarına devam edebilecekler…

GEZİ PLANIMIZ NEDİR?

Muço Rehber’imizin hazırladığı gün gün gezi planımız aşağıdaki gibidir;

 

1. GÜN : HAVAALANINA VARIŞ, ÇİNÇİVA, ZİLKALE

Buluşma noktamız Trabzon Havaalanı’dır. Öğlen saat 11:00’ ye kadar Trabzon Havaalanı’nda ekip olarak sizleri bekliyor olacağız. Yol üzerinde öğle yemeği (kuru fasulye) için mola veriyoruz. Pansiyonumuza varmadan önce Fırtına Vadisi’nde Çinçiva’da bir kahve içiyoruz ve Zilkale’yi ziyaret ediyoruz. Ardından konaklama merkezimizin bulunduğu Çat Köyü’ne varıp, Toşi Pansiyon’a yerleşiyoruz ve akşam yemeğimizi yiyor, sonrasında da ilk gün tanışmamızı ve sohbet keyfimizi yapıyoruz.

 

2. GÜN: SU DÜŞEN ŞELALESİNDE KAYA TIRMANIŞI ve ELEVİT YAYLASI

Sabah kahvaltımızın ardından Eski KDRK Başkanı Asım Haberal, eğitmen Bülent Koca ve Muco Rehberimiz tarafından iple tırmanış ve iniş çocuklarımıza ve ebeveynlere öğretilecek ve Su Düşen Şelalesi’nde kaya tırmanışı ve inişleri öncesinde teorik sonrasında pratikleri yapılacak. Bu sırada iki grup halinde hareket ediyor olacağız. Diğer grubumuz Elevit Yaylası’nı gezecek. Sonra grupların yerleri değiştirilecek. Ardından akşam yemeği için Toşi Pansiyon’a geri dönüyoruz. Akşam yemeği sırasında çoban ateşimizi yakıyoruz.

 

3. GÜN: ORTANTİRİG , GİTO YAYLASI, BADARA YAYLASI VE UÇURTMA

Sabah kahvaltımızın ardından, yetişkinlerimiz ve çocuklarımızla beraber  Muco eşliğinde çocuklarımız için oryantiring (harita yardımı ile yön bulma) çalışması yapılacak. Bu oyunumuzun ardından Gito Yaylası’na çıkıyoruz ve orada Maksude Abla’mızın güzel yemeklerinden, sıcacık köy ekmeğiyle muhteşem bal tereyağından yedikten sonra Badara Yaylası’na devam ediyoruz. Yanımızda getirdiğimiz şeytan uçurtmalarını Badara tepelerinde uçurduktan sonra biraz mola verip çayımızı içiyoruz. Bu sırada müziğimizi açıp yaylada halay çekmeden dönmüyoruz. Ardından tekrar konaklama merkezimize geri dönerek akşam yemeğimizi yiyoruz. Dilersek yine çoban ateşimizi yakarak, yöresel çalgılardan tulum eşliğinde türküler söyleyip, horon oynayabileceğiz.

 

Not: Maksude Abla’nın yemekleri kişi başı ortalama için 30 TL

 

4. BALIK TUTMA, ÇAT KÖYÜ’NDEN ÇAT YAYLASINA ORMAN YÜRÜYÜŞÜ

 Sabah kahvaltımızın ardından Muco Rehber’imizin kendisinin doğal yöntemlerle yaptığı Muco’nun Gölü’nde yetişen kırmızı benekli alabalıkları çocuklarımız oltayla tutmaya çalışacaklar. Sonrasında araçlarımızla Çat Köyü’ne çıkıyoruz. Çat Köyü’nden konaklama yaptığımız Çat Yaylası’na çocuk çocuk hep beraber biraz zorlanarak ama çook keyif alarak, yorulduğumuzda dinlenerek, gerektiğinde inişlerde ayı yürüyüşleri yaparak hatta ayılardan kendimizi koruma yöntemlerini öğrenerek muhteşem bir yürüyüş yapacağız. Bu yürüyüşü hayatınız boyunca unutmayacağınızı temin edebiliriz. Hem çocuklarınız hem de sizin için belki de ilk olan bu deneyimin keyfi ve tatlı yorgunluğu ile konaklama merkezimize dönerek hava şayet uygunsa Muco’nun gölünde serinliyoruz. Sonra Bennur Abla’nın lezzetli yemeklerini yiyerek kendimizi ödüllendiriyoruz.

 

5. GÜN: POKUT VE SAL YAYLASI

5. günümüzde kahvaltının hemen ardından biraz zorlu ama muhteşem bir manzarası olan POKUT Yaylası’na çıkıyoruz. Pokut’a yaklaşık 2,5 saatte çıkıldığı için erkenden yola çıkıyoruz. Yine lezzetli köy ekmeği ve yemekleri Pokut manzarası eşliğinde (umarız sis olmaz) yiyoruz. İsteyenler köye doğru yürüyüş yapabilir. Sonrasında ekip olarak tekrar toplanarak keyifli patika yolundan geçerek Sal Yaylası’na gidiyoruz ve kendimiz grup olarak salıyoruz. Evet evet gerçeken de yokuştan aşağıya kendimizi bırakıp çocuklarımızla çocuk oluyoruz… Ardından tekrar araçlarımıza binerek yolda böğürtlen molası vermeyi unutmadan konaklama merkezimize dönüyoruz. Akşam yemeğimiz ve tatlı yorgunluğumuzun tadını çıkarıyoruz..

 

6. GÜN PALOVİT ŞELALESİ

Artık yavaş yavaş ayrılma Kaçkarlar’dan ayrılma vakti maalesef yaklaşıyor. Sabah yapacağımız kahvaltı sonrasında,  Kaçkar Dağları milli parkı içinde tabiat güzelliği tartışılmaz olan Palovit Şelalesi’ne gidiyoruz ve eşsiz görüntüsünü hafızalarımıza kazıyoruz. Şelale Zilkale harabesini geçtikten sonra başlar ve 15m. yüksekliğindedir. Burada biraz zaman geçirip gezdikten sonra dönüş yoluna koyuluyoruz. Çayeli’nde Hüsrev Kuru Fasulyecisi’nde yemek yemeden dönmemek gerekli diye burada yemek molamızı veriyoruz ve sonrasında Trabzon Havaalanı’na varmak üzere tüm kalbimize ve ruhumuza dumanlı dağların güzelliğini kazıyarak yola çıkıyoruz. Bundan sonra kocaman yeni bir ailemiz var bunun farkındalığı ile çook mutlu ama ayrılacak olmanın hüznü ile vedalaşarak grubumuzdan ayrılıyoruz…

 

Önemli Not : Dönüş biletlerinizin saat 19:00’den sonra olması gerekmektedir.

 

ÖNEMLİ NOTLAR

  • Uçak biletlerinizi ne kadar erken alırsanız o kadar hesaplı olacaktır.

  • Mevsim koşullarına uygun kıyafetler ve malzemeler mutlaka getirilmelidir :  Su geçirmez yürüyüş botu ve yedek ayakkabı, su geçirmez yağmurluk / panço, pantolon (kot önermeyiz), tozluk,  sırt çantası, akşamları soğuk olabileceğinden polar, kazak, gece yürüyüşleri için düdük, kafa feneri. Ayrıca fotoğraf makinası, güneş gözlüğü, güneş kremi ve kullandığınız ilaçlar. Mayonuzu unutmayın. Yanınıza ceviz,fındık,kuru üzüm gibi atıştırmalıklar alarak yollarda olduğunuzda açlığınızı bastırmanız mümkün olabilecektir.Yürüyüşlerde konforlu olabilmeniz için giysilerinizin termal / sentetik olmasına özen gösteriniz, böylece ıslandığında çok çabuk kurur.

-Bu etkinlik TURSAB’a kayıtlı A sınıfı seyahat acentesi güvencesi ile gerçekleştirilecektir.

ÜCRETLENDİRME

1 Yetişkin Ücreti / Paylaşımsız Konaklama
1750 TL
1 Çocuk Ücreti / Paylaşımsız Konaklama
1250 TL

Fiyatlarımız “OYUN KAMPTA” etkinliğimize özel 5 gece 6 gün için yarım TOŞİ Pansiyon’da sabah kahvaltı ve akşam yemeği dahil konaklama, MUCO rehberliği ve çocuklara özel etkinlikler dahil olarak hesaplanmıştır. Seyahatimiz TURSAB’a kayıtlı A sınıfı seyahat acentası güvencesi ile gerçekleştirilecektir.

 

** Fiyatlarımıza KDV dahil olup, kredi kartı geçerli değildir…

DİĞER KAMPLAR