Uğur Kaya

Merhabalar herkese biraz kendimden bahsetmem gerekiyor galiba şöyle başlayalım o zaman;

1986 Diyarbakır doğumluyum. Sanat hayatıma Diyarbakır Anadolu Güzel Sanatlar Lisesiyle başladım. 2005 yılında İstanbul yolu gözüktü ve Kocaeli Üniversitesi-Güzel Sanatlar Fakültesi Plastik Sanatlar (resim-heykel) bölümünü kazandım. 2003-2008 yılları arasında gönüllü çalışmaları yaptım.

 

SOSYAL SORUMLULUK VE BEN

İlk olarak ÇAÇA (çocuklarla aynı çatının altında) derneğinde gönüllü olarak Batman, Mardin, Diyarbakır ve Kocaeli’de çocuk şenlikleri düzenledik.

Profesyonel hayatıma 2008-2009 yılları arasında Umut Eğitim Köyünde (İstanbul) Sanat Öğretmeni olarak başladım. 1 sene orada çalıştıktan sonra proje kapsamında İsveç’te 1 ay genç liderler eğitimi aldım. Daha sonra gönüllü olarak çalıştığım ÇAÇA’da (Diyarbakır) profesyonel olarak 2009-2013 yılları arasında sanat atölyesi koordinatörü, proje sorumlusu olarak görev yaptım. Bu yıllar içinde Bilgi Üniversitesinde “Genç Sosyal Girişimci” ödülü aldım.

 

EĞİTİMLERİM ÇOCUKLAR İÇİN

Boğaziçi Üniversitesi’nde Doç. Dr. Serra Müderrisoğlu’ndan travma eğitimi, çocuk yaklaşımı ve hassasiyeti, kritik durum çözme ve aile içi şiddetin önlenmesine yönelik eğitimler ve Bilgi Üniversitesi’nden liderlik eğitimi gibi bir çok eğitim aldım. 2013-2014 sezonunda 3. İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali’nde koordinatör olarak görev yaptım. Akabinde TEGV (Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı) de Ateş böceği Eğitim programında sanat eğitmeni ve proje sorumlusuydum.

 

OKULLARDA UĞUR KAYA

2014-2016 yıllarında bazı okullarda sanat danışmanlığı ve sanat öğretmenliği yaptım. Bu okullar; New school Ataşehir, Mercan Çocuk Evi, Mutlu Pandalar Anaokulu ve Batı Yıldızı Anaokulu. Şu an ise  Creative Heroes, Batı Yıldızı Anaokulu ve Mutlu Pandalarda olmak üzere 3 okulda sanat öğretmenliği yapıyorum, ayrıca Borusan Contemporary’de sanat eğitmeni olarak görev alıyorum.

 

DOĞADA SANATLA TENEFFÜS KAMPI

Şu anda yürütmekte olduğumuz bir derneğimiz var. SKYGD (Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği) olarakta mülteci cocuklarla atölyeler yapıyoruz. Aktif olarak proje odaklı çalışmalar yürütüyoruz. Bunların yanı sıra  sanatçı kimliğimi de çeşitli sergilere katılarak yürütmeye çalışıyorum (2016 İmago Mundi İtalya, 2009’da Munzur Kültür ve Doğa Festivali, 40’lar / Birlikte Çokluk, Çoklukta Birlik Sergisi Tunceli, 2008 ‘de EngelSizSiniz Diyarbakır).

Bu sene de “Oyun Kampta”nın Pastoral Vadi için hazırladığı kampın eğitim danışmanlığını yürütmekteyim. “Doğada Sanatla Teneffüs Kampı” atölyeleri ile birlikte hem öğrenip hem eğleneceğiz. Sanatın aslında doğadan ve doğallıktan esinlendiğini hep beraber deneyimleyeceğiz ve çocuklarla birbirinden farklı doğal malzemelerle keşifler yapıp, yeni eserler yaratacağız.

Beni dilerseniz instagram hesabımdan takip edebilirsiniz..

www.instagram.com/uurkaya

Sevgiyle kalın;

Uğur Kaya