Deniz Tunçel

Drama - Oyun Eğitmeni

Yaratıcı Dramayla tanışmam kendi çocukluk dönemime dayanıyor. 8 yaşından 13 yaşına kadar  her hafta sonu gittiğim yaratıcı drama kursundan nasıl ayrılmak istemediğimi, ne kadar eğlendiğimi, kendimi ne kadar özgür hissettiğimi ve hayal kurmanın, canlandırmanın bana ne kadar iyi geldiğini hala hatırlıyorum.

Liseye geldiğimde tiyatro oyuncusu olmak istediğim için şehir tiyatroları, devlet tiyatroları sahnelerinde oyuncu olarak bulunmuş olsam da, daha sonra sahne önünde olma fikrim değiştiği için İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji bölümünü okudum.

Hem okurken hem de sonrasında çeşitli tiyatro topluluklarının oyunlarında, İstanbul Tiyatro Festivali’nde reji asistanı ve dramaturg olarak yer aldım.

Çağdaş Drama Derneği, Yaratıcı Drama Eğitmen Eğitimi’ni de alarak, özel bir okulda  yaratıcı drama eğitmeni olarak çalışmaya başladım. Şimdi ise bir devlet okulunda drama eğitmenliğine devam ediyorum.

İlkokul, ortaokul ve lise’nin tüm kademlerindeki çocuklarla hem okullarında, hem derneklerde, hem de mahallelerinde yan yana gelme fırsatım oldu, bu zeminin oluşması için çalıştım.

Yaratıcı dramanın ve oyunun olduğu her yerde; insan haklarının, çocuk haklarının, eşitliğin, şiddetsiz iletişimin dilini bulmaya, üretmeye ve yaymaya çalışıyorum. Çemberde buluşmak dileğiyle…