Ezgi Tek Erdoğan

Sanat Tarihi Uzmanı

1990 yılı doğumluyum. Mardin’de yaşıyorum.

Sanat Tarihi Uzmanı olmanın yanı sıra, Halkla İlişkiler, Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü, Kültürel Miras ve Turizm, Çocuk Gelişimi bölümlerini okudum.

Çocuklarla yolum eğitim vermek adına, Sebastapolis Kazısında kazı fotoğrafçısı iken, aynı zamanda halk eğitim merkezinde çocuklara fotoğraf kursu vererek başladı. Fakat belirtmeliyim ki, kendimi bildim bileli çocuklarla hep özel bir iletişimim oldu. Şehir şehir fotoğrafçı olarak sokakları dolaşırken de, benim öznem hep çocuklardı. Fotoğraf çalışmalarımdaki odağım, yetişkinlerin kaybettiği, çocukların içinden geldiği gibi takındığı tavır, doğal duruşlar oldu.

Profesyonel olarak, Mardin Müzesi Eğitim Koordinatörlüğü ile, çocuk eğitim odaklı farklı eğitmen eğitimleri alarak, yapmış olduğum Tablet Evi Atölyesi, sikke atölyesi, mühür atölyesi, arkeopark atölyeleri, ebru atölyesi, şiir atölyesi, masal atölyesi, yaratıcı okuma ve drama, kök boya baskı, karagöz atölyesi, monotip atölyesi, mask atölyesi, felsefe atölyesi vs. alanımı zenginleştirdim. Özellikle Goethe Enstitüsü ile yürütülen Her Yerde Sanat Alman Kültür Merkezi ve Giz ortaklığıyla yapılan “Yaratıcılık Zamanı” isimli proje kapsamında Çocuklar için Felsefe Eğitimi ve Yaratıcı Okuma Eğitmen eğitimleri, gerçekleştirdiğim tüm atölyelerde eğitim dilimi güçlendirerek, çocuklarla sağlam temelli iletişim bağı kurmama sebep oldu.

Şu an Tasarım Vakfı Çocuk Kültürhanesi yöneticisi olarak, çocuk odaklı çalışmalar ve etkinlikler organize ederek, eğitim atölyelerime devam etmekteyim.