Merve Benzer

Sanat Eğitmeni

1992 yılının en sıcak günlerinden birinde Yalova’da doğdum. İlk, orta ve lise eğitimlerini Yalova’da tamamladıktan sonra üniversite eğitimim için Eskişehir’e taşındım. Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde Sanat Tarihi lisans eğitimi ve Pedagojik Formasyon eğitimi, Eskişehir Teknik Üniversitesi’nde ise Kültür Varlıklarının Belgelenmesi yüksek lisans eğitimi aldım. Halen Eskişehir’de yaşamaktayım.

Lisans ve yüksek lisans eğitimi boyunca müze eğitimi, çocuk müzeciliği ve kültürel miras çalışmalarına yöneldim. Bu dönemde sanat tarihinin uçsuz bucaksız dünyasını ve kültürel miras çalışmalarını çocuklarla paylaşmanın inancıyla yerel ölçekte çocuklarla faaliyet sürdüren derneklerde sanat eğitmeni olarak gönüllülük yaptım. Gönüllü çalışmalara 7’den 70’e Çocuk Kültür-Sanat-Edebiyat Dergisi’yle devam etmekteyim.

Şimdilerde çocuklarla sanat tarihi uygulamaları üzerine çalışıyor, çocuklar ve yetişkinlerle atölyeler gerçekleştiriyor ve kültürel miras üzerine çalışmalar yapıyorum. Ayrıca gezdiğim ve gördüğüm yerlerden belgelediğim mimari eserlerin ve motiflerin izinde linol baskı çalışmalarına devam ediyorum.

Analog fotoğrafla ilgilenmeyi, baskı yapmayı, bisikletle gezmeyi ve İran müziklerini çok seviyorum. En büyük hayallerimden biriyse çocuk eserleri müzesi kurmak.