Nihan Seçal

Profesyonel Koç, Eğitim Danışmanı, Koç Köpekler Projesinin Yaratıcısı

1979 yılında Akhisar’da doğan Nihan Seçal, 2002 yılında Mimar Sinan Üniversitesi İstatistik bölümünden mezun oldu.
Profesyonel hayata, üniversite hayatı devam ederken 2000 – 2003 yılları arasında T. Garanti Bankası Ödeme Sistemleri bünyesinde Uzman Satış Temsilcisi olarak başladı.

2003 – 2005 yılları arasında IPSOS Kmg Pazarlama Araştırmaları şirketinde, RIAK ve Reklamverenler Derneği adına reklam stratejilerinin doğru değerlendirilebilmesi ve inanılır ölçüm sistemi geliştirmek için kurulan “Türkiye Radyo Ölçüm Sistemi Projesi” ni, İş Geliştirme & Proje Müdürü olarak yönetti. Bunun yanı sıra “Türkiye Radyo Ölçüm Sistemi Projesi” ile ilgili olarak radyo kanalları yöneticileri ile radyo reklamı satın alma ajanslarından yetkili kişilere sistemle ilgili eğitimler verdi. Projenin mevcut sürekliliği dışında radyo paneli ile tüketim panelini çaprazlayarak gerçek satın almaların radyo dinlenirliği olarak özel bir proje geliştirdi, bunu ulusal kanallara uyarladı ve projesi Marketing Türkiye’de ek olarak yayınlandı.

2005 – 2006 yılları arasında kariyerine Doğan Radyolar Grubu’nda Ar-ge Müdürü olarak devam etti. Burada sektördeki diğer radyo kanallarının rakip analizleri, Doğan Grubu Radyo Kanallarının sektördeki durumunu pozisyonlamak, satış ve br fiyat artışlarını gözeten stratejiler üretti.

2006 – 2012 yılları arasında Digiturk’te Reklam Satış Direktörü olarak çalıştı. Platformun tüm kanallarında spot ve özel proje satışlarını yönetti. Extra projeler çıkararak, yeni stratejilerle sektörlerinde standardın üstünde büyümeler sağladı. 2012 yılında Digital Pazarlama’nın önemini görerek “Digital Pazarlama İletişimi Sertifika Programı”’nı tamamladı.

2011 yılı başlarında 250 h’lik Vinyasa Yoga Eğitmenlik Eğitimini uluslararası sertifikasyonla tamamladı. Eğitimlerinde bedene indirmede yoga ve nefesi sıkça kullanmaktadır.

2012 yılı başlarında ICF (International Coaching Federation ) akrediteli bir okul olan Adler International Learning Koçluk Okulu’nda Profesyonel Koçluk eğitimlerini tamamladı ve şirket içinde ve iletişimde olduğu firmalar bünyesinde aktif bir şekilde orta ve üst düzey yöneticilere koçluk yaptı. Bunun dışında bireylerle de profesyonel koçluk sürecine devam etti.

2012 yılı sonlarına doğru “İlişki ve İletişim Koçluğu”na odaklanan, kişinin empati yönünü geliştiren, barışçı iletişim kuramının kurucusu Marshall Rosenberg’ in dünya çapında başlattığı Şiddetsiz İletişim (NVC-Non Violent Communication) Eğitimini tamamladı ve sertifikasyonu sürecine başladı. Şiddetsiz İletişim modelini, ilişki, takım ve bireysel koçluklarında uygulayan ve eğitimini de veren oldu.​

Koçluk yolculuğunda sürekli gelişim ve öğrenmenin devamlılığına olan inancıyla, 2013 yılında Adler International Learning Koçluk Okulunun İleri Düzey Koçluk Eğitimi olan Practicum (Master) sürecini bitirdi. Canada menşeyli Business Coaching Advantage Eğitim programını da tamamlayarak eğitmenliğini yaptı.

2012 yılında hayatına tasavvuf giren Nihan Seçal tüm bu öğretileri en büyük öğretmeni olan köpeği Noah sayesinde içine doğayı da katarak tek bir çatı altında topladı. Sonra Tekila katıldı aralarına ve KOÇ KÖPEKLER VE DOĞAl LİDERLER PROJESİ oluştu ve bu projede koçluğunu asiste eden köpekleriyle beraber çalışarak 400’e yakın gençle ve yetişkinle koçluk çalışmaları yaptılar, yapmaya da devam ediyorlar. ​