Şirin Delal Kazıcı

Sanat Eğitmeni

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Marmara Üniversitesi’nden pedagojik formasyonunu tamamladıktan sonra Medipol Üniversitesi’nde Çocuk Gelişimi bölümünü okudu. Sanat perspektifli bir yol haritası çizerek aldığı pedagojik eğitim ile çocuklara alternatif sanat programları tasarladı. Çeşitli sanat kurumları ve sivil toplum kuruluşlarında sanat projelerinde yer aldı.

Sanatın terapötik gücü üzerine araştırmalar yapıp, eğitimlere katılarak; bu merakını çocuklarla oluşturduğu eğitim içeriklerinde kullanıp; atölyelerinde sanat terapi metodlarından yararlanarak, özel gereksinimli bireyler, dezavantajlı çocuklar ile çalışarak, sosyal uyum atölyelerinde eğitmenlik yapmaktadır. Eğitim anlayışında Reggio Emilia Yaklaşımı ve Waldorf Pedagojisinden ilham almaktadır.

Ekoloji temelli, çocuklara çevre farkındalığını amaç edinen Dönüşüm Derneği ile çocuk soru meraklarından yola çıkarak okullar üstü bir öğrenme ağı ve mekanı yaratan Hayal Gücü Derneği’nde (Hayal Gücü Merkezi) gönüllülük çalışmaları yürüterek; eğitmen olarak eğitsel faaliyet sürdürmektedir. Ayrıca Hayal Gücü Derneği’nde Çocuk Programları Lideri olarak yer alarak, Çocuktan Çocuğa Akademi projesini yürütmektedir.

İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali’nde jüri üyesi olarak görev almaktadır. Çocuklar ile yürüttüğü sanat çalışmalarının yanı sıra kendi sanatsal üretim sürecinde sesin sosyolojik ve psikolojik gücü üzerine ses enstalasyonları yapmaktadır. Yaşam mottosu “hatırla” ile topluluk ve bireylerin işitsel, mekansal hafızasına odaklanmaktadır.

2017 yılından itibaren Pelikan Akademi’de Sanat Eğitmeni olarak görev almaktadır. Kurumun görsel ve grafik tasarımlarının uygulayıcı danışmanıdır.