Yağmur Bağ

Drama - Oyun Eğitmeni

Henüz küçük yaşlardayken dünyanın geleceği için umudumu çocuklara bağlayarak lise eğitimimi çocuk gelişimi alanında tercih ettim. Sonrasında ise Ondokuz Mayıs Üniversite’sinde okul öncesi öğretmenliği bölümünde lisans eğitimimi tamamladım.

Üniversite yıllarımda 2 yıl boyunca çocuk tiyatro oyunlarında yer aldım. Turneler, köy okulu ziyaretleri, çocuk şenlikleri gibi etkinlikler sayesinde çocuklarla hep iç içe olma fırsatım oldu. Ve çocukların ihtiyaçlarını daha çok farketmeye başlamak beni alternatif eğitimlere yöneltti. Montessori eğitmen eğitimi aldım ve bir montessori anaokulunda 1 sene öğretmenlik yaptım. Ardından İspanya’ya giderek bir AB projesinde 6 ay boyunca özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklarla gönüllü çalıştım. Türkiye’ye döndüğümde, deneyimlerim ve gözlemlerim sonucu zaten duyarlılığımın daima yüksek olduğu insan hakları konusu artık daha fazla hayatımda yer alıyordu. İnsan hakları olmadan çocuk hakları da olmaz diyerek nihayetinde yolum sivil toplum alanıyla kesişti ve  2020’de Küreselde insan hakları için çalışmalar yapan bir sivil toplum kuruluşunda çalışmaya başladım ve halen çalışmaya devam ediyorum.

Her ne kadar öğretmenlik mezunu olsam da öğrenci rolünü daha çok seviyorum. O yüzden bir yandan sivil toplum alanında profesyonel olarak çalışmayı sürdürürken, diğer yandan ise Oyun Kampta ile beraber çocuklardan öğrenmeyi sürdürüyorum. Hak temelli bir bakış açısıyla çocuklara alan tanınan bu platformda çocuklarla bağımı sürdürmek, paylaşmak, doğada olmak benim için oldukça keyifli bir süreç.