Yeliz Çetindağ Kuşan

Arkeolog – Müze Eğitmeni

Kültür Bavulu Kültürel Miras Eğitim Programı Kurucusu

1996 yılında Saint Benoit Lisesi’nden mezuniyetinin ardından İstanbul Üniversitesi Klasik Arkeoloji Bölümünden lisans derecesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi Müzecilik Bölümünden yüksek lisans derecesi ile mezun olmuştur.

Öğrencilik yıllarında Sagalassos ve Bergama –Allianoi Kazılarında görev almıştır. Yüksek lisans tezini, aynı zamanda 8 yıl boyunca görevli olarak çalıştığı Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde ilk ve ortaokul öğrencileri için eğitim programı hazırlanması konusunda yazmış, aynı zamanda müze içerisinde bir eğitim birimi oluşturulması, öğrencilerin planlı geziler ve atölye çalışmaları gerçekleştirmesi konusunda katkı sağlamıştır. Farklı disiplinlerden eğitimcilerin katılımında, müze koleksiyonunun eğitim
açısından değerlendirilmesi konusunda çalışmalar gerçekleştirmiştir.

2009 yılında kurulan Kültür Bavulu Kültürel Miras ve Müze Eğitimi Programı kapsamında bugüne kadar 4-12 yaş arasındaki yaklaşık 5000 çocukla, okullar ve aileler aracılığı ile bir araya gelerek geziler gerçekleştirmiş, atölye çalışmaları yapmıştır. Gezi yaptığı rotalar arasında Topkapı Sarayı, Mitolojinin İzinde – İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Sultanahmet Kazan Biz Kepçe, Mimar Sinan’ın Üsküdar’ı, Galata ve Pera, Selçuklularda Geometrik Motifler Türk ve İslam Eserleri Müzesi ile Validebağ Korusu’nda Arkeolojik Adımlar gezileri… Halen Ayvansaray Üniversitesi Turist Rehberliği ile İstanbul Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Çocuk Gelişimi Lisans programlarında öğrenmeye devam etmektedir.