Zübeyde Teker Akbaş

El Sanatları Uzmanı

Zübeyde Teker Akbaş

El sanatları mezunuyum. Şu ana kadar eğitim ve öğretim yıllarım boyunca, El sanatlarının bütün dallarında çeşitli eğitimler ve projelerde yer aldım.

2005-2014 yılları arasında ;

Mardin-Nusaybin, Halk Eğitim Merkezi, Gelişim merkezi (çocuklara yönelik takı tasarımı, modern danslar, El işleri geliştirme ve teknoloji tasarım atölyeleri eğitimleri) ve Kaymakamlığa bağlı olarak Çocuk Okuma Odası projelerinde yer aldım.

2014-2015 yıllarında;

Gençlik Spor Bakanlığına bağlı gençlik Merkezinde ebru, ahşap boyama ve seramik boyama eğitimleri verdim.

2015-2017 yıllarında;

Ula/Muğla Halk Eğitim Merkezinde takı tasarımı eğitimi verdim.

2017-2019 yıllarında;

Mardin Müzesinde; El Sanatları Uzmanı olarak, Mardin Uluslararası Uçurtma Festivalleri kortej kıyafetleri tasarımı ve hazırlanması, uçurtma şenliklerine uçurtma yapım atölyeleri, kortej geçiş maketlerinin tasarlanması atölyeleri, eğitim salonunda sikke basma, ebru atölyesi, kök boya baskı atölyeleri ve seramik tasarım atölyesinde tasarım ve çalışmalar yürüttüm.

2019 ‘dan beri

Sır’ül Seramik atölyesinde, seramik tasarımı faliyetlerimizi yürütüyoruz. Atölyemizde eğitim çalışmalarımız devam ediyor.

Seramiklerde Mardin ve Mezopotamya medeniyetlerinin eser ve motiflerini tekrar yaşatarak, bölgeye ait eserler ve ürünlerin tasarım ve geliştirme çalışmalarına devam etmekteyiz. Bölge taş ve mimari dokuları esas ilham ve üretim kaynağımız.

Sevgiler,